Cestování patří k oblíbeným koníčkům mnoha z nás. Jak si ho ale užít co nejvíce? Někdo dá přednost organizovanému zájezdu s cestovní kanceláří, jiný naopak takové formy pobytu nemá rád a zvolí spíše individuální cestování, při kterém si může vybrat všechno podle vlastního vkusu. Pokud patříte do druhé kategorie, potom pro vás bude skvělou volbou dovolená s vaším vozem a k němu připojeným karavanem. Že nemáte karavan? Nevadí. Nemusíte si ho kupovat, dá se i pronajmout. Budete ale potřebovat tažné zařízení za váš automobil.
Každá značka a model má specifika
Pořízení tažného zařízení k automobilu je poměrně snadným úkolem. Při koupi nového vozu ho můžete získat rovnou v rámci příplatkové výbavy, ale ani ve chvíli, kdy máte zánovní vůz, tak nemusíte házet flintu do žita. Je snadné pořídit si tzv. kouli i tak. Ve specializovaném e-shopu najdete zařízení, které bude tou správnou volbou pro značku a model vozu, který vlastníte právě vy. Každá značka a model vozu si žádá svoje, univerzální zařízení, které by se hodilo, k jakémukoli automobilu bohužel neexistuje. Proto je třeba brát ohled na specifika každého vozu. Máte-li strach, že pro váš vůz se ta správná koule nenajde, nebojte se. Po silnici jezdí i takovéto zvláštnosti s přívěsem.
Norma ručí za shodu
Tažné zařízení pasující k modelu Škodovky se ani náhodou nebude hodit na Forda a naopak. Naštěstí typů vozů, které se nedají připojit nikam, není mnoho, takže jistě najdete přesně takovou kouli, jakou ke svému autu potřebujete. Můžete si navíc být jisti, že odpovídá evropské normě EU č. 94/20/ES EHK 55. Homologace, tedy shoda s normou vám zaručí, že tažné zařízení je vyrobeno podle přesně daných výrobních postupů a z těch nejkvalitnějších materiálů. Zároveň zachycuje i přesná pravidla používání a provozu na silnicích. To samozřejmě zjednodušuje situaci, protože zmiňované faktory zajistí bezpečnost a potřebné standardy. Máte-li už zařízení podle normy vybráno, potom vás čekají další etapy, a to montáž, kterou obstaráte ve specializovaném autoservisu s certifikací. Za kvalitu služby zde ručí odborníci, kteří vám vystaví protokol o montáži.
Bez správných dokumentů se neobejdete
Další fází k úspěšné jízdě s karavanem je návštěva nejbližšího registru vozidel. S sebou si ale nezapomeňte vzít typový list k tažnému zařízení, Co to je? Jde o dokument, který zachycuje veškeré technické podrobnosti o tažném zařízení. Musí vám ho dodat prodejce přímo při prodeji zařízení. Další lejstro, které vám nesmí chybět, je už zmiňovaný protokol o montáži. Budete-li mít s sebou obojí a samozřejmě také velký technický průkaz k vašemu vozu, nic nebrání tomu, aby veškerá administrativa proběhla úspěšně. Potom už můžete po správném připojení přívěsu a kontrole vyrazit na cesty. Výhodou je, že při nich zůstáváte svobodní. Natankujete podle potřeby benzín či naftu a můžete křižovat Čechy, Moravu, nebo evropské země. Vzhledem k tomu, že máte vlastní hotel přímo na kolečkách, nepotřebujete dopředu shánět ubytování.
Pozor na policejní hlídky
Volnost, kterou díky karavanu připojenému na tažném zařízení máte, ale může být trochu zrádná. Předtím, než začnete ukrajovat kilometry českých a evropských silnic, vás musíme upozornit na několik věcí. Především na policejní kontroly. Zastaví-li vás hlídka a zjistí, že máte tzv. kouli, samozřejmě jí věnuje pozornost. Zkontroluje si, zda ji máte zapsanou v technickém průkazu. Pokud by vám zápis chyběl, znamená to problém a finanční postih. K podobné situaci dojde také ve chvíli, máte-li tažné zařízení na voze, ale karavan není připojen. Může se to stát, někde se utáboříte, odpojíte karavan a pojedete třeba nakoupit. V takovém případě je nutné tažné zařízení buď odmontovat, nebo sklopit, máte-li sklopnou variantu.
Hmotnost také hraje roli
Pravidla se týkají i samotného provozu karavanu. Musíte znát jeho maximální hmotnost a vědět, jestli je karavan s takovou hmotností vůbec možné k vašemu autu připojit. To ale samozřejmě musíte zjistit ještě předtím, než samotný karavan koupíte nebo pronajmete. Když se zabýváme maximální hmotností karavanu, potom musíme zmínit, že řidiči, kteří mají oprávnění skupiny B, mohou mít připojen karavan o maximální hmotnosti 750 kg, nebo může nastat druhý případ, kdy hmotnost celé soupravy nepřekročí 3500 kg. Nezbude vám tedy nic jiného, než si dopředu zjistit parametry vlastního vozu, abyste věděli, zda karavan můžete připojit nebo by souprava byla už příliš těžká.
Volant držte pevně
Samotná jízda s karavanem také vypadá úplně jinak než bez něho. Musíte být opatrnější a jet pomalu. Dopravní odborníci obecně považují za optimální rychlosti při zapojení obytného přívěsu 80 km v hodině. Což vás rozhodně nijak neomezí. Za pět hodin můžete i tak ujet během dne 400 km. V nebezpečnějších úsecích, tedy třeba v situaci, kdy sjíždíte z kopce, tak byste měli pevně držet volant a jet pomalu, protože hmotnost karavanu tlačí na váš vůz, a když byste zrychlili, nedopadlo by to zrovna dobře. Tato zásada platí pro stabilizaci jízdy s karavanem. Důležitá je i jízda do zatáček. Musíte si samozřejmě mnohem více najíždět než tehdy, když jedete se samotným osobním vozem. Nezapomeňte ani na delší brzdnou dráhu. Předjíždění také není hračka, pamatujte, že vám bude trvat o dost déle zařadit se do svého původního pruhu. Zvýšenou pozornost vyžaduje i jízda za bočního větru. Stabilizační systémy současných automobilů pochopitelně hodně pomáhají, proti minulosti je jízda s karavanem mnohem snazší, ale i tak je opatrnost rozhodně namístě.